https://www.traditionrolex.com/18
https://www.traditionrolex.com/18
Troníček
https://www.traditionrolex.com/18

Burani

Autor: Carlo Goldoni

Režie: David Kraus

Soubor: D.studio´13

Facebook

Carlo Goldoni: Burani (orig. název I Rusteghi, v českých překladech dosud Hrubiáni nebo Neotesanci)
Klasická goldoniovská pohodová komedie, odehrávající se v době karnevalu v Benátkách v roce 1760.
Je satirou na zkostnatělou morálku Buranů, kteří nepřipouštějí jakýkoli náznak moderního pohledu na život. Pan Lunardo se rozhodl vdát dceru, dojednal svatební smlouvu s panem Mauriziem, ale odmítají, aby se mladí (Lucietta a Filipetto) před svatbou seznámili. Nesmějí se ani vidět, nezáleží, jestli se bude jeden druhému líbit, natož si rozumět, musí ctít a podřídit se rozhodnutí otců. Tomu se ale vzepřou manželky buranů (které patrně vstoupily do manželství podobným způsobem a nastávajícím manželům nepřejí stejný osud) a pokusí se udělat všechno proto, aby se Luciettas Filipettem před svatbou aspoň poznali. Spiknutí žen proti zatvrzelé omezenosti mužů poskytuje prostor pro rozehrání humorných a často groteskních situací, které nakonec burany přesvědčí vzdát se svých nekompromisních morálních postojů, které v polovině 18. století už není možné udržet.
Nebyl by to však Goldoni, kdyby se spokojil s pouhou prezentací banálního příběhu. Názory buranů dotahuje k hranicím absurdity a provokuje tak otázku „proč?“. A je na divákovi, jak si na ni odpoví: jde jen o nezměrnou hloupost buranů nebo o křečovitou snahu udržet si vlastní identitu, čest a morálku – hodnoty, které se v anonymitě masek a karnevalového reje nepokrytě rozplývají?

Délka představení 120 minut

Pořadatelem této akce je vystupující soubor.

Obsazení:

Hrají:
Canciano, měšťan - Pavel Betka, Felice, jeho manželka - Ivanka Krausová, hrabě Riccardo - Lukáš Kunst/Miroslav Reil, Lunardo, kupec - Milan Špale, Margarita, jeho žena - Barbora Stránská, Lucietta, Lunardova dcera z prvního manželství - Ivanna Balkovska/Klára Šalomounová, Simon, kupec - Roman Solčány, Marína, Simonova manželka - Marie Tomsová, Maurizio, úředník, švagr Maríny - Karel Bakeš, Filipetto, jeho syn - Johan Klesal.
Anonymní masky – všichni uvedení herci
Režie a překlad: David Kraus

Data představeníGalerie