Směšné preciózky

Autor: Moliére

Režie: Štěpán Smolík

Soubor: Divadlo Orfeus

Stránky souboru
Facebook

Baroko v klasickém hávu naruby! V našich zemích takřka neznámá a neprávem opomíjená Molièrova jednoaktová fraška dává vzniknout opulentní, barvami i stíny hýřící podívané v neotřelém stylu kabaroque.

Burleskní, lehce kabaretní až groteskní představení je reakcí na soudobé manýristické snahy o autentické baroko, stejně jako i na častá provedení Moliéra ve vznešeném a seriosním hávu "klasické" činohry. Poprvé byla hra uvedena v roce 1659 a sklidila obrovský úspěch, neboť se s chutí vysmívá všem fiflenám a floutků, nadutosti, povýšenosti, tuposti a preciozitě - tedy prázdné duchaplnosti.

 

Francouzský klasik se ve své satiře vysmívá tehdejším celebritám, které se scházely v salónech, aby pěstovaly vytříbené chování s důrazem na výjimečnost a vznešenost mravů a řeči. Chování a mluva se pak stávaly strojené a odtržené od reality. Jejich debaty, dotýkající se jak vědy a umění, tak i módy, jazyka a hlavně lásky a galantní koketérie či pravidel dvoření, byly tak mocně vznešené, až byly naprosto banální a tupé.

Hlavními podněcovateli toho stylu byly ženy, tzv. preciózky, které zde autor představuje jako dvě mladé původně vesnické dívky, které se snaží naivně a směšně těmto způsobům přiblížit, aby skončily jako dvě napálené husy.


Délka představení: 1:45 (bez přestávky)
Pořadatelem představení je soubor Blud teátr

Obsazení:

Petra Černohorská, Veronika Chruščová, Kristýna Flanderová, Kamil Kessler, Jiří Sládeček, Štěpán Smolík, Petr Škopek, Jan Lukeš

Data představeníGalerie