https://www.traditionrolex.com/18
https://www.traditionrolex.com/18
Troníček
https://www.traditionrolex.com/18

Divadelní soubor Tajfun

Stránky souboru
Facebook

Občanské sdružení Tajfun o. s. je subjekt, který vznikl z důvodu nezbytnosti formalizace studentského divadla Tajfun, které působí při Matičním gymnáziu v Ostravě již od roku 1992.

Za dobu existence divadla Tajfun se členy stalo 171 žáků školy, v současné době v něm působí 30 studentů. Po celou dobu šlo vždy o dobrovolnou, bezplatnou volnočasovou aktivitu. Soubor se soustřeďuje na studování autorských her, jejichž autory byli členové divadelního souboru Tajfun, nastudováno jich bylo postupně 13, a v průběhu let bylo odehráno přes 200 představení. Kromě těchto „kmenových“ her připravují sami členové takzvané „workshopy“, kde představení – vesměs krátké jednoaktovky – vznikají v průběhu zkoušení. Tyto zkoušky řídí starší členové souboru.

Ve spolupráci s pěveckým sborem Matičního gymnázia a taneční skupinou Spin Tajfun rovněž nastudoval dva světoznámé muzikály – Jesus Christ Superstar a Pomáda. Nejrozsáhlejší akcí souboru pak byla účast na mezinárodním pětiletém projektu Spurensuche, v jehož rámci společně se studenty z německých Drážďan a polské Vratislavi Tajfun formou workshopů připravil představení Křídla.

S výsledným představením vystoupil postupně ve Vratislavi, Žitavě, Drážďanech, Praze, Krakově a Ostravě. Celý projekt byl financován Evropskou unií a účastnili se jej jako garanti světoznámí divadelní umělci z Polska a Německa Renat Safiulin, Pjotr Para a Krzystof Strozański. 

Tajfun v minulých letech vystupoval v regionu i po celé republice (Hradec Králové, Náchod, Hronov, Praha, Nové Město na Moravě, Kopřivnice, Karviná, Bohumín, Hlučín). Na konci března roku 2012 proběhly oslavy 20. výročí divadelního souboru Tajfun, nad kterými převzal záštitu starosta městského obvodu MOaP Ing. Jiří Havlíček. Tento projekt byl zároveň finančně podpořen městskou částí Moravská Ostrava a Přívoz.

Činnost divadelního souboru Tajfun se neomezuje pouze na nastudování a prezentaci her, ale soustředí se také na teoretickou hereckou průpravu svých členů. Pořádají se několikadenní soustředění v Beskydech, při kterých herci (studenti MGO) pod vedením zkušených lektorů získávají základní divadelní dovednosti. Vzniklá představení pak jsou určena výhradně pro školy.

Ve vedení občanského sdružení jsou jak dlouholetí členové divadla – Mgr. Robert Jarušek, Mgr. Simona Lojková nebo Bc. Jakub Novák, tak zástupci současné herecké generace Sára Wranová nebo Jan Honeiser.

divadlotajfun@email.cz

Představení