https://www.traditionrolex.com/18
https://www.traditionrolex.com/18
Troníček
https://www.traditionrolex.com/18

Spolek Lek

Stránky souboru

Spolek Lek je projektem stejnojmenné neziskové organizace, která je aktivní v oblasti kultury, vzdělávání a volnočasových aktivit.

Pohybové divadlo a činohra
Pohybové divadlo, to jsou emoce a příběh vyjádřený v pohybu. Spojení činohry a pohybového divadla je geniální v tom, jak se jednotlivé principy vzájemně doplňují. Je to dvojí pohled. A každý přináší něco jiného. Popisují stejnou věc jinými prostředky. Každý zvlášť je jinak omezený ve způsobu vyprávění svou formou. Spolu skládají komplexnější příběh.

V daných intencích toto spojení zprostředkuje divákům silnější zážitek. A v této podobě se jedná o naši autorskou známku, a to ve způsobu i intenzitě propojení. Slovo, které představuje činohra, je intelektuální záležitost, kdežto pohyb s hudbou, který zastupuje pohybové divadlo, je záležitostí emotivní. Ve výsledku to znamená, že diváci zapojí více způsobů vnímání a více smyslů najednou.

Spojení činohry a pohybového divadle existuje v Česku i ve světě, ale v intencích, v jakých funguje toto spojení v našem divadle, je zcela unikátní. Více činohry, méně pohybového divadla.

Inspirace pro autorskou tvorbu
Autorská tvorba divadla je inspirována českou i severskou kulturou. Za celým projektem stojí Petra Johansson, herečka, režisérka a dramatička, která dlouhá léta působila na prestižních švédských divadelních scénách. Do České republiky se vrátila v roce 2012 a od té doby realizuje své autorské projekty v Praze a v Klatovech, odkud pochází.

I díky jejímu zaměření na ženská témata a gender se v hrách spolku LEK objevují také tyto motivy. Součástí her jsou tak obrazy ze života žen a partnerské vztahy znázorněné díky kombinaci činohry a pohybového divadla hned na několika rovinách, jak intelektuálních, tak i emotivních, na úrovni prožitků.

Představení